آرشیو

شبکه های اجتماعی

هنوز تعریف کامل و جامعی برای موشن گرافیکس وجود ندارد، ولی نگارنده این جمله را به عنوان مختصرترین توضیح پیشنهاد می‌کند: «هر اثر گرافیک که در قالب یک فرمت زمان‌پایه متحرک شده باشد، موشن گرافیک است» در این توضیح از واژه‌ی گرافیک بهره گرفته‌ام، چرا که تعریف گرافیک، محدوده‌ی مشخصی از آثار بصری را نشانه می‌گیرد. البته همین توضیح هم اشکالات و استثنائات زیادی دارد و تا تبدیل شدن به تعریف راه زیادی را باید طی کند. اجالتا این جمله را از این حقیر به عنوان یک توصیف کلی بپذیرید.

از آنجا که موشن گرافیکس یک مدیوم بینارشته‌ای است که از تصویر، تحرک، زمان و صدا بهره می‌برد، بیشترین قرابت با انیمیشن را دارد. در واقعیت هم مرز بسیار باریکی بین این دو رشته هست که گاه تشخیص درست را دشوار می‌کند. ولی یک مساله‌ی بارز [معمولا] این دو را از یکدیگر تفکیک می‌کند: یک اثر انیمیشن دارای داستان و یک یا چند شخصیت است ولی یک اثر موشن گرافیک اکثرا انتزاعی است و معمولا برپایه‌ی فرم بنا می‌شود.

کاربردها

تیتراژ فیلم مرد بازو طلایی

نخستین آثار موشن گرافیک زمانی تولید شدند که هنوز این رشته شکل مستقل به خود نگرفته بود. تیتراژ  فیلم «مرد بازو طلایی» شاید اولین اثر موشن گرافیک دنیا باشد که توسط سائول باس در سال ۱۹۵۵ طراحی و اجرا شد. ولی امروزه موشن گرافیکس کاربرد بسیار وسیع‌تری پیدا کرده، از آگهی‌های تبلیغاتی تا ویدئوهای اطلاع‌رسانی و رابط کاربری نرم‌افزارها و وب‌سایت‌ها و…

دسته‌بندی

دسته‌بندی آثار موشن گرافیک آسان نیست، چرا که گاهی اوقات یک اثر هم‌زمان در چند دسته جا می‌گیرد.

ولی به طور کلی آثار موشن گرافیک می‌توانند در این موضوعات جا بگیرند:

توصیفی (Explainer)
تبلیغاتی (Commercial)
رابط کاربری (User Interface)
نشانه/نماد (Icon/Logo)
عنوان‌بندی (Title)
اینفوگرافیک (InfoGraphic)
شبکه تلویزیونی (Broadcast/TV Ident)
بازی
ویدئو مپینگ (Video Mapping)
موزیک ویدئو (Music Video)
هنر (Fine Art/Video Art)
تعاملی (Interactive)
گیف (GIFs)
پوستر متحرک (Motion Poster)

و صد البته با گسترش این رشته در آینده به این لیست دسته‌های جدیدی اضافه خواهد شد.

No announcements at this moment.

Be the first to add a review.

Please, login to leave a review